Bostitch Desk Lamp with Wireless Charging, Black – 12 W LED Bulb – Wireless Charging, Qi Wireless Charging, Color Temperature Setting, USB Charging, Adjustable Brightness, Dimmable, Adjustable Head, Adjustable Arm, Flicker-free, Glare-free Light, Touch Sensitive Control Panel, … – 450 lm Lumens – Desk Mountable – Black – for Desk, Reading, Studying, Relaxing, Office, Crafting
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Maximum Bulb/Tube Power | 12 W |
| Product Color | Black |
| Switch Type | Dimmer |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Output | 450 lm |
| Light Color | Natural Daylight |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Eco-friendly |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | VLED1700 |
| Product Name | Desk Lamp with Wireless Charging, Black |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Power Consumption | 12 W |
| Application/Usage | Crafting |
| Manufacturer Part Number | VLED1700 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Desk Lamp with Wireless Charging is loaded with everything you need for a successful day in the office. Wirelessly charge your Qi-enabled device on the charging pad. Use the USB port to conveniently charge any other devices. Lamp features four adjustable, color temperature modes for reading, studying, relaxing and sleeping. Dimmer function includes five brightness levels for optimal customization. Touch-sensitive power control is easy to navigate. Fully adjustable lamp head and arm allow you to easily position a light zone. Flicker-free light zone is clear of shadows, halos and troublesome glares. Cost-efficient LEDs use 85 percent less energy than incandescent lamps. |
| Packaged Quantity | 1 Each |













