BlueCollar 13-gallon Drawstring Trash Bags – 13 gal Capacity – 24″ Width x 28″ Length – 0.80 mil (20 Micron) Thickness – White – 80/Box – Garbage
Additional information
| Brand | Heritage Bag Company |
|---|---|
| Product Type | Trash Bag |
| Closure Type | Drawstring |
| Bag Thickness | 0.80 mil (20 Micron) |
| Volume Capacity | 13 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Bag Width | 24" |
| Bag Length | 28" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BlueCollar |
| Manufacturer | Heritage Bag Company |
| Product Name | 13-gallon Drawstring Trash Bags |
| Application/Usage | Garbage |
| Manufacturer Part Number | N4828EWRC1 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Trash bags feature a convenient drawstring to lift the bag from the can and to easily tie the bag securely closed. Capacity is 13 gallons and a 45 lb. load. Thickness is 0.8 mil. Trash bags are dispensed from interleaved rolls.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Box |
BlueCollar 13-gallon Drawstring Trash Bags – 13 gal Capacity – 24″ Width x 28″ Length – 0.80 mil (20 Micron) Thickness – White – 80/Box – Garbage
Additional information
| Brand | Heritage Bag Company |
|---|---|
| Product Type | Trash Bag |
| Closure Type | Drawstring |
| Bag Thickness | 0.80 mil (20 Micron) |
| Volume Capacity | 13 gal |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Bag Width | 24" |
| Bag Length | 28" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BlueCollar |
| Manufacturer | Heritage Bag Company |
| Product Name | 13-gallon Drawstring Trash Bags |
| Application/Usage | Garbage |
| Manufacturer Part Number | N4828EWRC1 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Trash bags feature a convenient drawstring to lift the bag from the can and to easily tie the bag securely closed. Capacity is 13 gallons and a 45 lb. load. Thickness is 0.8 mil. Trash bags are dispensed from interleaved rolls.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Box |












