Binder Clips, Small, Black/Silver, 12/Box
Login to View Prices
30977 in stock
SKU:
UNV10200
Categories: Office, Tape, Adhesives & Fasteners
Ultra-efficient binder clips feature handles that can be hung, folded flat against clipped material, or removed for permanent binding. Efficient triangular design provides optimum strength and compression.
Additional information
| Weight | 0.0800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.68 × 1.50 × 0.79 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Clip/Clamp Color(s) | Black/Silver |
| Clip/Clamp Coating/Finish | Epoxy |
| Clip/Clamp Width | 0.75" |
| Clip/Clamp Trade Size | Small |
| Clip/Clamp Jaw-Size Capacit | 0.38" |
| Clip/Clamp Type | Binder Clips |
| Clip/Clamp Material(s) | Steel Wire |
| Global Product Type | Binder Clips |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547102008 |
| MPN | UNV10200 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Binder Clips, Small, Black/Silver, 12/Box” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.