The round work surface brings everyone closer to their work. Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use. Easily attach a base using pre-drilled holes. Thick work surface provides a sturdy foundation for work. Durable edge-band provides a smooth, comfortable edge.
Additional information
| Weight | 31.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 32.00 × 5.00 in |
| Top Shape | Round |
| Color Family | Oak |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Top Color | Harvest |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Edge Detail Profile | Edge Banding |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Tops and Bases Sold SeparatelyORDER BOTH. |
| Top Thickness | 1" |
| Diameter | 30" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 190614814077 |
| MPN | HBTTRND30.N.C.C |
| Brand | HON® |











Reviews
There are no reviews yet.