The round work surface brings everyone closer to their work. Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use. Easily attach a base using pre-drilled holes. Thick work surface provides a sturdy foundation for work. Durable edge-band provides a smooth, comfortable edge.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 44.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.30 × 38.00 × 5.00 in |
| Top Shape | Round |
| Top Color | Silver Mesh |
| For Use With | HON Between Table Legs |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Color Family | Silver |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Edge Detail Profile | Edge Banding |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Top Thickness | 1" |
| Height (Max) | 1" |
| Diameter | 36" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 192352053770 |
| MPN | HBTTRND36.N.B9.LOFT |
| Brand | HON® |














Reviews
There are no reviews yet.