HON Between HMPT3072NS Nesting Table
Login to View Prices
HON Between HMPT3072NS Nesting Table
HON Between HMPT3072NS Nesting Table – Rectangle Top – 4 Seating Capacity x 72″ Width x 30″ Depth – Pinnacle – 1 Each
Additional information
| Weight | 63.2200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.13 × 10.00 × 31.88 in |
| Overall Width | 72" |
| Edge Detail Profile | Flat Edge |
| Caster/Glide/Wheel | Casters |
| Base Type | Nesting Base |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Overall Depth | 30" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Height (Max) | 29" |
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
| Top Shape | Rectangular |
| Color Family | Walnut |
| Top Thickness | 1.13" |
| Top Color | Pinnacle |
| Base/Leg Material | Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 193492616375 |
| MPN | HMPT3072NS.N.PINCPINC.P71 |
| Brand | HON® |
| product-type | Nesting Table |
| table-top-shape | Rectangle |
| color-finish | Pinnacle |
| seating-capacity | 4 |
| edge-color-finish | Pinnacle |
| width | 72" |
| depth | 30" |
| brand-name | HON |
| features | Caster |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HMPT3072NS |
| product-name | Between HMPT3072NS Nesting Table |
| product-line | Between |
| application-usage | Breakroom |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Outfit your change-of-pace settings like cafes, breakrooms and breakout spaces with a Between nesting table to give people a chance to connect with colleagues or refocus on their own. With the rise of mobile workers, increased desire for socialization and escalating real estate costs, businesses need to get the most out of every inch of space by adding versatile tables that add value and increase productivity. This 72" wide mobile table supports up to six people. Its 1-1/8" thick tabletop provides a sturdy foundation for work. Durable, 2mm edgeband with a Pinnacle finish provides a smooth, comfortable edge. Worksurface is made of durable, Pinnacle laminate that is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Sturdy base flips the worksurface vertically, which allows it to neatly nest with other Between nesting tables to save space when not in use. Whether you're working here, there or anywhere Between, this table collection's got you covered.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.