Betco Symplicity&Trade Fabric Softener Fresh Scent 640 Oz
Login to View Prices
Betco SYMPLICITY™ Fabric Softener, Fresh Scent, 640 Oz – Ready-To-Use Liquid – 640 oz (40 lb) – Fresh Scent – 5 – Blue
Additional information
| Brand | Betco Corporation |
|---|---|
| Product Type | Laundry Detergent |
| Cleaner Weight | 640 oz (40 lb) |
| Scent | Fresh |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Brand Name | Betco |
| Features | Spill Resistant |
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Product Name | SYMPLICITY&trade, Fabric Softener, Fresh Scent, 640 Oz |
| Product Line | Symplicity |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 4827800 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Symplicity Softener eliminates static cling from all fabrics and leaves the linen smelling fresh and clean. It improves productivity by decreasing extraction time, increasing flat work production and reducing tumbling, drying time and wrinkling. Liquid fabric softener is concentrated and leaves a Springtime Fresh scent. No-contact, Sure Connect dispensing eliminates waste and employee guesswork with a closed-loop system that prevents accidental spills.</p> |
| Packaged Quantity | 5 |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
Betco Symplicity&Trade Fabric Softener Fresh Scent 640 Oz
Login to View Prices
Betco SYMPLICITY™ Fabric Softener, Fresh Scent, 640 Oz – Ready-To-Use Liquid – 640 oz (40 lb) – Fresh Scent – 5 – Blue
Additional information
| Brand | Betco Corporation |
|---|---|
| Product Type | Laundry Detergent |
| Cleaner Weight | 640 oz (40 lb) |
| Scent | Fresh |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Brand Name | Betco |
| Features | Spill Resistant |
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Product Name | SYMPLICITY&trade, Fabric Softener, Fresh Scent, 640 Oz |
| Product Line | Symplicity |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 4827800 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Symplicity Softener eliminates static cling from all fabrics and leaves the linen smelling fresh and clean. It improves productivity by decreasing extraction time, increasing flat work production and reducing tumbling, drying time and wrinkling. Liquid fabric softener is concentrated and leaves a Springtime Fresh scent. No-contact, Sure Connect dispensing eliminates waste and employee guesswork with a closed-loop system that prevents accidental spills.</p> |
| Packaged Quantity | 5 |
| Weight (Approximate) | 40 lb |









