BD-R 25GB 16X with Branded Surface – 10pk Spindle Box
Login to View Prices
8 in stock
SKU:
SY3722082
Categories: Optical Media, Storage Media
Designed to store large HD video and audio files, Blu-Ray Recordable (BD-R) discs can handle up to 1080p resolution video and multiple audio formats. BD-R discs have a storage capacity of 25GB, allowing you to use fewer discs while backing up or duplicating HD digital recordings. All Verbatim BD-R media features HardCoat™ to protect against scratches, fingerprints and dust build-up, reducing playback and recording errors. These are one-time record discs, ensuring that your video, music or other information will not be erased. BD-R’s are ideal for recording HDTV programs or backing up your music collection.
- Limited Lifetime Warranty
- Available up to 16X write speed
- Treated with Hard Coat™ to prevent scratches and prolong disc life
- 25GB storage capacity, 1080p resolution
Additional information
| Weight | 0.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 5.80 × 1.50 in |
| Form Factor | 120mm |
| Product Model | 97238 |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Website Addres | |
| Packing | Spindle |
| Storage Capacity | 25 GB |
| Product Type | Blu-ray Recordable Media |
| Maximum Write Speed | 16x |
| Country of Origin | Taiwan |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Packaged Quantity | 10 |
| UPC | 0 |
| MPN | 97238 |
| Brand | Verbatim |
Be the first to review “BD-R 25GB 16X with Branded Surface – 10pk Spindle Box” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.