Basics Hypoallergenic Foaming Hand Wash, Honeysuckle Scent, 7.5 oz
Login to View Prices
Aloe containing soap is mild and gentle on skin. Its rich foaming lather rinses clean and provides a pleasing handwashing experience. Dermatologist-tested and hypoallergenic formula is excellent for frequent hand washing and perfect for any commercial setting.
Additional information
| Weight | 0.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 2.30 × 2.00 in |
| Color(s) | Light Green |
| Scent | Honeysuckle |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Packaging | Pump Bottle |
| Global Product Type | Foam Soap |
| Ship Class Code | B |
| Soap Type | Foam |
| Personal Soaps Application | Hand |
| Volume Capacity | 7.5 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 017000060422 |
| MPN | 6042 |
| Brand | Dial® Professional |









Reviews
There are no reviews yet.