Basic Tripod Melamine Presentation Easel, 22.5″ x 42″, White Surface, Black Plastic/Steel Frame
Login to View Prices
The economic Tri-Pod Presentation Easel matches value with performance and features a traditional three leg design. Height adjustable, to be used on either the floor or a table. The nonmagnetic melamine surface has an aluminum frame and is suitable for moderate use. Equipped with a generous full length marker tray, it holds any size of easel pad with its no pinch pad retainer. It is constructed with a lightweight adjustable tubular frame that folds flat for easy storage.Package Includes: Instructions
Additional information
| Weight | 21.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.21 × 34.45 × 3.94 in |
| Frame Color/Finish | Black |
| Compliance Standards | ISO Compliant |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Surface Material | Melamine |
| Package Includes | Instructions |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Easel/Mobile |
| Flipchart Mounting System | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Surface Use Rating | Moderate Use |
| Board Width | 22.5" |
| Folded Size | 26.5" x 44" x 3.75" |
| Mounting Details | Folding Three-Leg Tripod (Included) |
| Board Height | 42" |
| Included Stand Height (Min) | 44" |
| Included Stand Height (Max) | 78" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 560375050005 |
| MPN | EA2300045 |
| Brand | MasterVision® |

















Reviews
There are no reviews yet.