Basic LED Dimmable Outdoor Flood Light Bulbs, PAR38, 15 W, Warm White
Login to View Prices
Conveniently dimmable so you can adjust to the right amount of light needed. Energy efficient with significant cost savings over use of incandescent bulbs. Rated for outdoor use.
Additional information
| Weight | 1.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.91 × 4.56 × 5.20 in |
| Energy Saver | Yes |
| Power | 15 W |
| Compliance Standards | FTC |
| Ship Class Code | F |
| Bulb/Tube Technology | Dimmable LED |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Application | Outdoor |
| Voltage | 120 V |
| Rated Life | 10,000 h |
| Bulb/Tube | Bulb |
| Bulb Shape | Flood-Spot Reflector |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb/Tube Type | PAR38 |
| Equivalent to Incandescent | 90 W |
| Global Product Type | LED Flood Light Bulbs |
| Industry Standard Number | LED15DP385/WW9CFLB-1 |
| Appearance | Warm White |
| Brightness | 1,200 lm |
| Model Name/Number | 48266 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043168482660 |
| MPN | 48266 |
| Brand | GE |













Reviews
There are no reviews yet.