Bare Eco-Forward Sugarcane Dinnerware, ProPlanet Seal, Bowl, 12 oz, Ivory, 125/Pack, 8 Packs/Carton
Login to View Prices
2 in stock
Ideal for limited storage. Thick and rigid sugarcane-fiber construction. Excellent soak-through resistance. On-trend visual design and warm, neutral coloring.
Additional information
| Weight | 26.4090 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.56 × 13.75 × 12.94 in |
| Special Features | Bowls–Excellent for delicious cobb salads, savory noodles, decadent ice cream sundaes and much more. ProPlanet™ Seal—This product earns Dart's ProPlanet™ Seal because it meets ASTM requirements for commercial compostability. |
| Green Information | Made with at least 96% biobased content. Made with at least 96% renewable resources. |
| Material(s) | Molded-Fiber Bagasse |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Material Type | Sugarcane |
| Theme | Bare |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Interior Volume Capacity | 12 oz |
| Disclaimer Statement | Compostable in a commercial compost facility which may not exist in your community. Not suitable for backyard composting. |
| Product Compostability Cert | BPI Certified Compostable |
| Global Product Type | Bowls |
| Dinnerware Type | Bowl |
| Shape | Round |
| Product Compostability Indi | Y |
| Color Family | Beige |
| Color(s) | Ivory |
| Compliance Standards | ProPlanet™ Seal |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165112115 |
| MPN | 12BSC-2050 |
| Brand | SOLO® |














Reviews
There are no reviews yet.