Bankers Box Waste & Recycling Bins – Internal Dimensions: 18″ Width x 18″ Depth x 30″ Height – External Dimensions: 18.4″ Width x 18.4″ Depth x 30.4″ Height – 42 gal – Corrugated Paper – White, Blue – Recycled – 10 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Compartment Height | 30" |
| Compartment Width | 18" |
| Compartment Depth | 18" |
| Volume Capacity | 42 gal |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Handle | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 30.4" |
| Width | 18.4" |
| Depth | 18.4" |
| Case Style | Bin |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Waste & Recycling Bins |
| Manufacturer Part Number | 7320101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Waste/recycling bins are a great solution for your recycling and waste disposal needs. Strong, versatile, eco-friendly bins provide an alternative for waste disposal at events and gatherings whether at a trade show or a company picnic. This medium-size bin sets up in seconds and folds flat for easy storage and reuse. Easy 1-2-3 assembly with comfort handles also allows easy transportation. Bin lids are sold separately. Reusable, recyclable bins are made of corrugated paper and offer a 42-gallon capacity. Use trash liners (sold separately) that hold from 35 to 42 gallons.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Weight (Approximate) | 2.08 lb |
Bankers Box Waste & Recycling Bins – Internal Dimensions: 18″ Width x 18″ Depth x 36″ Height – External Dimensions: 18.4″ Width x 18.4″ Depth x 36.4″ Height – 50 gal – Corrugated Paper – White, Green – Recycled – 10 / Pack
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Compartment Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Width | 18" |
| Compartment Depth | 18" |
| Volume Capacity | 50 gal |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Handle | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 36.4" |
| Width | 18.4" |
| Depth | 18.4" |
| Case Style | Bin |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Waste & Recycling Bins |
| Manufacturer Part Number | 7320201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Waste/recycling bins are great solution for your recycling and waste disposal needs. Strong, versatile, eco-friendly bins provide an alternative for waste disposal at events and gatherings whether at a trade show or a company picnic. This large bin sets up in seconds and folds flat for easy storage and reuse. Easy 1-2-3 assembly with comfort handles also allows easy transportation. Patent-pending, four-point cinch hold your liners in place. Bin lids for specific disposal needs are sold separately. Reusable, recyclable bins are made of corrugated paper and offer a 50-gallon capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |














