Bakery Boxes, Standard, 6 x 4.45 x 2.75, White, Paper, 250/Carton
Login to View Prices
Traditional bakery boxes with locking corners ensure that your cookies and cakes arrive at their destination safe and sound. A tuck-in top creates a secure closure, protecting your baked goods. Convenient one-piece construction makes boxes easy to assemble. Sturdy paperboard bakery boxes provide an attractive presentation at an economical price.
Additional information
| Weight | 18.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.50 × 11.50 × 4.00 in |
| Special Features | Standard |
| Width | 6" |
| Food Container Type | Box |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Depth | 4.5" |
| Global Product Type | Bakery Food Containers |
| Material(s) | Clay-Coated Paperboard |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Height | 2.75" |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 707282295659 |
| MPN | 1503 |
| Brand | SCT® |














Reviews
There are no reviews yet.