BA Plus Wire Shelving Kit, Four-Shelf, 72w x 24d x 72h, Black Anthracite Plus
Login to View Prices
272 in stock
Universal storage solution that’s ideal for industrial, foodservice, medical, and all other storage needs. Long-lasting, industrial grade finish resists corrosion in even the harshest environment, wet or dry. Heavy-duty shelves withstand constant re-stocking. Can be used in freezer applications and with an open design that allows for air circulation. Snap-together design assembles in minutes without tools. Can be set up as a four-tier, single rack or as two, two-tier racks to meet specific needs. NSF certified for wet and dry usage.Package Includes: (4) Shelves; Posts; Feet Leveling Glides; Conversion Kit; Shelf Clips; Wall Mounting Brackets
Additional information
| Weight | 117.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 73.82 × 24.61 × 6.89 in |
| Overall Width | 72" |
| Package Includes | Wall Mounting Brackets |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Overall Height | 72" |
| Overall Depth | 24" |
| Shelf Depth | 24" |
| Material(s) | Steel |
| Disclaimer Statement | Use of casters (optional) may reduce total weight capacity. |
| Shelf Thickness | 1" |
| Maximum Weight Capacity | 4,000 lbs |
| Shelf Capacity (Weight) | 1,000 lbs |
| Color(s) | Black Anthracite Plus |
| Global Product Type | Multiuse Shelving, Open |
| Number of Shelves | 4 |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167550066 |
| MPN | ALESW207224BA |
| Brand | Alera® |

















Reviews
There are no reviews yet.