Axiom 6TB 12Gb/s SAS 7.2K RPM LFF 512e Hot-Swap HDD for HP – 765259-B21
Login to View Prices
Axiom’s Enterprise Class hard drives are leading the industry with a range of high capacity enterprise drive options. These drives feature enterprise class reliability with the power and performance efficiency that make them ideal for capacity optimized, 24�7 multi-drive server and storage environments.
- Features a range of capacities from 73GB to 6TB
- Availability in 2.5-inch and 3.5-inch form factors
- Ranges of speeds from 7,200rpm to 15,000rpm
- 12Gb/s, 6Gb/s & 3Gb/s Enterprise SATA & SAS interfaces are available
- Larger drive cache allows much faster access to data on the platters within the hard drive
- Reduces design and support costs by building a solid enterprise storage foundation
- Offers traditional form factors with enhanced rotational vibration tolerance and high data integrity for enterprise class reliability in a cost effective drive
- Delivers proven reliability, with a higher MTBF than standard grade drives
- Hard drive is already mounted to a system specific caddy for easy ‘Plug & Play’ installation
- Fully tested for drive speed and quality
- Meets or exceeds original manufacturer’s specifications
- Free unlimited tech support
- Offers larger storage base capacity with maximum efficiency
- Internal drive type for maximum efficiency and dependability
- With 6 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- 12Gb/s SAS interface for high speed and reliability
- Experience rapid processing speed with 128 MB cache buffer
- 3.5″ form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Additional information
| Weight | 1.6900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Disk Format | 512e |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Product Type | Hard Drive |
| Drive Type | Internal |
| Device Supported | Server,Storage System |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Storage Capacity | 6 TB |
| Buffer | 128 MB |
| Hot Swappable | Yes |
| Form Factor | 3.5" |
| UPC | 841280116049 |
| MPN | 765259-B21-AX |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.