Axiom 600GB 12Gb/s SAS 10K RPM LFF Hot-Swap HDD for Dell – 400-ASGT
Login to View Prices
Axiom’s Enterprise Class hard drives are leading the industry with a range of high capacity enterprise drive options. These drives feature enterprise class reliability with the power and performance efficiency that make them ideal for capacity optimized, 24×7 multi-drive server and storage environments.
- Delivers proven reliability, with a higher MTBF than standard grade drives
- Larger drive cache allows much faster access to data on the platters within the hard drive
- Reduces design and support costs by building a solid enterprise storage foundation
- Offers traditional form factors with enhanced rotational vibration tolerance and high data integrity for enterprise class reliability in a cost effective drive
- Fully tested for drive speed and quality
- Meets or exceeds original manufacturer’s specifications
- Free unlimited tech support
- Hard Drive offers maximum efficiency and usability
- Makes frequent file access and retrieval easy and convenient
- With a capacity of 600 GB, you have large storage space for all your documents and data
- 12Gb/s SAS interface for high speed and reliability
- Experience rapid processing speed with 128 MB cache buffer
- 3.5″ form factor for your convenience and simplicity of usage
Additional information
| Weight | 0.6400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.63 × 5.45 × 3.10 in |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Type | Hard Drive |
| Drive Type | Internal |
| Wireless LAN | No |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Storage Capacity | 600 GB |
| Compatibility | <b>Dell Server:</b><br /> <ul> <li>PowerEdge C6420</li> <li>PowerEdge R240</li> <li>PowerEdge R340</li> <li>PowerEdge R440</li> <li>PowerEdge R540</li> <li>PowerEdge R640</li> <li>PowerEdge R6415</li> <li>PowerEdge R740, R740xd</li> <li>PowerEdge R7415</li> <li>PowerEdge R7425</li> <li>PowerEdge R940</li> <li>PowerEdge T340</li> </ul> |
| Device Supported | Server |
| Buffer | 128 MB |
| Spindle Speed (rpm) | 10000 |
| Hot Swappable | Yes |
| Form Factor | 3.5" |
| UPC | 841280154713 |
| MPN | 400-ASGT-AX |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.