Axiom 480GB Enterprise Pro EP400 2.5-inch Hot-Swap SATA SSD for Dell
Login to View Prices
1 in stock
The EP400 enterprise hot-swap solid state drive (SSD) delivers enhanced Write/Read IOPS performance for mission-critical applications. Utilizing 2-bit MLC NAND with Charge Trap Flash (CTF) technology combines high performance, unprecedented power efficiency, and superior data integrity for direct-attach storage solutions.
Data center storage density requirements continue to accelerate and the EP400 enables organizations to transition to a leaner infrastructure model reducing total cost of ownership (TCO).
Product Spotlight:
Low total cost of ownership (TCO) and better data center efficiency
Proven quality and reliability
Optimized for data center applications
256-bit AES Encryption
Enhanced enterprise endurance with 3.6 Drive Writes Per Day (DWPD)
Sustained Read/Write IOPS up to 95K/28K
Lifetime Endurance – Up to 12.03 Petabytes Written
Product Features:
2-bit MLC V-NAND
Built for sustained performance with low I/O latency and strong I/O consistency
Enhanced power-loss protection and power failure protection
Temperature sensor and dynamic thermal monitoring
Low power consumption
Enhanced end-to-end data protection
Innovative flash endurance and data integrity protection platform
Specialized for the following workloads:
Low latency and high Quality of Service (QoS) applications and databases
On-Line Transactional Process (OLTP)
Data Warehousing
Customer Relationship Management (CRM)
Media editing and delivery
OpenStack cloud computing platforms
Virtualized environments (VDI)
E-Commerce, micropayments
- Is power and energy-efficient to ensure maximum reliability
- Offers larger storage base capacity with maximum efficiency
- Provides sufficient storage capacity of 480 GB for your computer
- The high-read speed of 510 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 485 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- 256-bit encryption protects your PC from hackers and thieves by encoding all your data
- 2.5″ form factor for added reliability and dependability
Additional information
| Weight | 0.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.63 × 5.45 × 3.10 in |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Maximum Read Transfer Rate | 510 MB/s |
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Storage Capacity | 480 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Form Factor | 2.5" |
| Maximum Write Transfer Rate | 485 MB/s |
| Environmental Certification | RoHS,WEEE |
| Device Supported | Server |
| Compatibility | <b>Dell Servers:</b><br /> <ul> <li>PowerEdge C6420</li> <li>PowerEdge R240</li> <li>PowerEdge R340</li> <li>PowerEdge R440</li> <li>PowerEdge R640</li> <li>PowerEdge R6415</li> <li>PowerEdge R740, R740xd</li> <li>PowerEdge R7415</li> <li>PowerEdge R7425</li> <li>PowerEdge R840</li> <li>PowerEdge R940</li> </ul> |
| Endurance (DWPD) | 3.6 |
| Endurance (TBW) | 3080 TB |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Hot Swappable | Yes |
| UPC | 841280160721 |
| MPN | SSDEP40DJ480-AX |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.