Axiom 1TB 6Gb/s SATA 7.2K RPM SFF 2.5-inch Notebook Bare Hard Drive 7mm
Login to View Prices
Axiom 1TB 6Gb/s SATA 7.2K RPM SFF 2.5-inch Notebook Bare Hard Drive 7mm – Notebook, Server, Workstation, Desktop PC, All-in-One PC Device Supported – 7200rpm – 3 Year Warranty
- 6Gb/s Serial ATA interface allows greater speeds, simpler configuration process, and easier upgradability
- Rotational Speed: 7200 RPM
- Fully tested for drive speed and quality
- Meets or exceeds original manufacturer’s specifications
- Free unlimited tech support
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.28 × 3.94 × 0.30 in |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Drive Interface | SATA |
| Product Type | Hard Drive |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Wireless LAN | No |
| Device Supported | Notebook,Server,Workstation,Desktop PC,All-in-One PC |
| Compatibility | <p>Acer – Extensa 5620 Series<br />Acer – TravelMate 5730 Series TM5730-xxxx<br />Acer – Extensa 5635Z Series<br />Acer – TravelMate 6293 Series<br />Acer – Veriton N282G Series VN282G-xxx<br />Acer – Aspire 5742/G/Z Series AS5742/G/Z-xxx<br />Acer – Veriton 4 Series VZ4630G-xxx<br />Acer – TravelMate P4 TMP449-xxx<br />Acer – TravelMate P6 Series P645-xxx (w/2 SODIMM)<br />Acer – Veriton 4 Series N4630G<br />Acer – TravelMate B Series TMB115-M-xxx<br />Acer – TravelMate P2 Series TMP276-MG-xxx<br />Acer – Veriton Z Series Z4640G All-in-One Computer<br />Acer – Veriton N Series N4640G Mini<br />Acer – Aspire E1-522-xxx<br />Acer – TravelMate P4 Series TMP4xx-M-xxx<br />Acer – TravelMate P245-M<br />Acer – TravelMate P2 Series P255-xxx<br />Acer – Chromebook AC710 Series C710-xxx<br />Acer – TravelMate P6 Series P645-xxx (w/1 SODIMM)<br />Acer – TravelMate 5744/Z Series TM5744/Z-xxx <br />Acer – Aspire V5 Series V5-xxx<br />Acer – Aspire 7741Z AS7741Z-xxx<br />Acer – TravelMate P243-M<br />Acer – Veriton Z Series VZ2650G-xxx <br />Acer – Veriton N Series VN4620G-xxx<br />Acer – Aspire 5532 Series<br />Acer – Aspire One D255E AOD255E-xxx<br />Acer – Veriton L480G Series<br />Acer – Veriton L480<br />Acer – Aspire TimelineX 4820T/TG AS4820TG-xx<br />Acer – Aspire One D270 AOD270-xxx<br />Apple – iMac G5 (17-inch)<br />Apple – iMac G5 (17-inch iSight)<br />Apple – iMac G5 (20-inch iSight)<br />Apple – iMac G5 17-inch (Ambient Light Sensor)<br />Apple – MacBook Pro (15-inch, Glossy)<br />Apple – MacBook (13-inch) White<br />Apple – iMac (Retina 4K, 21.5-inch, 2019)<br />Apple – Mac mini Server (Late 2012)<br />Apple – iMac (21.5-inch, Mid 2014) Core i5 1.4GHz<br />Apple – iMac (21.5-inch, Mid 2014) Core i5 2.7GHz – 2.9GHz – Core i7 3.1GHz<br />Apple – Mac mini (Late 2014)<br />Apple – iMac Retina 4K 21.5-inch (Late 2015)<br />Apple – iMac Retina 4K 21.5-inch (Mid 2017)<br />Apple – iMac G5 20-inch (Ambient Light Sensor)<br />Apple – Mac mini (Late 2006)<br />Apple – Mac mini (Mid 2007)<br />Apple – MacBook Pro (15-inch, Mid 2012)<br />Apple – MacBook Pro (13-inch, Mid 2012)<br />Apple – Mac mini (Late 2012)<br />Apple – MacBook (13-inch, Late 2007) Black<br />Apple – MacBook (13-inch, Late 2008) White<br />Apple – MacBook (13-inch, Early 2009) White<br />Apple – MacBook (13-inch, Mid 2009) White<br />Apple – MacBook (13-inch, Mid 2010) White<br />Apple – iMac G5 (20-inch)<br />Apple – MacBook Pro (17-inch, Late 2011)<br />Apple – MacBook (13-inch) Black<br />Apple – MacBook (13-inch Late 2006) White<br />Apple – MacBook (13-inch Late 2006) Black<br />Apple – MacBook (13-inch, Mid 2007) Black<br />Apple – MacBook (13-inch, Late 2007) White<br />Apple – MacBook Pro (15-inch, Early 2011)<br />Apple – MacBook Pro (17-inch, Early 2011)<br />Apple – Mac mini (Mid 2011)<br />Apple – Mac mini Server (Mid 2011)<br />Apple – MacBook Pro (13-inch, Late 2011)<br />Apple – MacBook Pro (15-inch, Late 2011)<br />Apple – Mac mini (Late 2009)<br />Apple – MacBook Pro (13-inch, Mid 2010)<br />Apple – MacBook Pro (15-inch, Mid 2010)<br />Apple – MacBook Pro (17-inch, Mid 2010)<br />Apple – Mac mini (Mid 2010)<br />Apple – MacBook Pro (13-inch, Early 2011)<br />Apple – MacBook Pro (17-inch, Mid 2009)<br />Apple – MacBook (13-inch, Early 2008) Black<br />Apple – MacBook (13-inch, Early 2008) White<br />Apple – MacBook Pro (17-inch, Early 2008)<br /><br />https://www.axiomupgrades.com/productdetail_nonav/AXHD1TB7227A32M/1/92/</p> |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Form Factor | 2.5" |
| Buffer | 128 MB |
| UPC | 841280182624 |
| MPN | AXHD1TB7227A32M |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.