Axiom 128GB DDR4-2666 ECC LRDIMM for HP – 3GE82AA
Login to View Prices
Axiom’s DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the LRDIMM 128 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer’s performance
- 1 x 128GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- Workstation device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- LRDIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
Additional information
| Weight | 1.2800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 1.20 × 1.23 in |
| Error Checking | ECC |
| Form Factor | LRDIMM |
| Number of Modules | 1 x 128GB |
| Device Supported | Workstation |
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Thickness | 55.1 mil |
| Compatibility | <p><b>HP Customizable Workstations:</b></p> <ul> <li>Z4 G4</li> <li>Z6 G4</li> <li>Z8 G4</li> </ul> |
| Length | 5.2" |
| Product Type | RAM Module |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| UPC | 841280179969 |
| MPN | 3GE82AA-AX |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.