Avery® UltraDuty Lock Out Tag Out Hang Tags – 2.92″ Length x 5.50″ Width – 60 / Pack – Plastic – White
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Safety Tag |
| Tag Length | 2.92" |
| Tag Width | 5.50" |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Write-on |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | UltraDuty Lock Out Tag Out Hang Tags |
| Product Line | UltraDuty |
| Manufacturer Part Number | 62400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quickly address temporary hazard warnings and meet OSHA LOTO requirements for safely de-energizing equipment with these UltraDuty Lock Out/Tag Out Hang Tags. With hang holes that resist 50 lb. of pull force and material-resistance to UV, chemicals, water, abrasion and tearing, these blank tags are engineered to work in heavy-duty environments. Properly tag LOTO locks and more using Avery's convenient, online design software. Versatile blank tags and free templates can be used to create a variety of custom hang tags including inspection tags, danger tags, "out of service" tags and "do not operate" tags that last up to 2 years outdoors. Each easy-to-print, letter-size sheet includes six tags. Separate individual tags and easily pop out hang holes with convenient microperforations. Laser-printable hang tag sheets can be printed on both sides and are easy to write on with common marking tools.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069285667.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 60 / Pack |
Avery® UltraDuty Lock Out Tag Out Hang Tags – 2.92″ Length x 5.50″ Width – 60 / Pack – Plastic – Yellow
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Blank Tag |
| Tag Length | 2.92" |
| Tag Width | 5.50" |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Write-on |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | UltraDuty Lock Out Tag Out Hang Tags |
| Product Line | UltraDuty |
| Manufacturer Part Number | 62402 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quickly address temporary hazard warnings and meet OSHA LOTO requirements for safely de-energizing equipment with these UltraDuty Lock Out/Tag Out Hang Tags. With hang holes that resist 50 lb. of pull force and material-resistance to UV, chemicals, water, abrasion and tearing, these blank tags are engineered to work in heavy-duty environments. Properly tag LOTO locks and more using Avery's convenient, online design software. Versatile blank tags and free templates can be used to create a variety of custom hang tags including inspection tags, danger tags, "out of service" tags and "do not operate" tags that last up to 2 years outdoors. Each easy-to-print, letter-size sheet includes six tags. Separate individual tags and easily pop out hang holes with convenient microperforations. Laser-printable hang tag sheets can be printed on both sides and are easy to write on with common marking tools.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069285668.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 60 / Pack |



























