Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 275 Sheet Capacity – 3 x Ring Fastener(s) – 4 Pocket(s) – Polypropylene – Red – Recycled – Pocket, Heavy Duty, One Touch Ring, Long Lasting, Tear Resistant, Split Resistant, Locking Ring – 1 Each
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number Of Pockets | 4 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Color | Red |
| Product Series | EZD |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Locking Ring |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Heavy-Duty View 3 Ring Binder |
| Product Line | View |
| Manufacturer Part Number | 79170 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. Even when filled to its 275-page capacity, this binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Customize the cover with free, easy-to-use, online templates and designs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028683982.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 540 Sheet Capacity – 3 x Ring Fastener(s) – 4 Pocket(s) – Polypropylene – Recycled – Pocket, Heavy Duty, One Touch Ring, Long Lasting, Tear Resistant, Split Resistant, Locking Ring – 1 Each
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 540 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number Of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Color | Red |
| Product Series | EZD |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Locking Ring |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Heavy-Duty View 3 Ring Binder |
| Product Line | View |
| Manufacturer Part Number | 79225 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. Even when filled to its 540-page capacity, this binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Customize the cover with free, easy-to-use, online templates and designs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028683980.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder – 1 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 400 Sheet Capacity – 3 x Ring Fastener(s) – 4 Pocket(s) – Polypropylene – Recycled – Pocket, Heavy Duty, One Touch Ring, Long Lasting, Tear Resistant, Split Resistant, Locking Ring – 1 Each
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Binder Capacity | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 400 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number Of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Color | Red |
| Product Series | EZD |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Locking Ring |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Heavy-Duty View 3 Ring Binder |
| Product Line | View |
| Manufacturer Part Number | 79171 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. Even when filled to its 400-page capacity, this binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Customize the cover with free, easy-to-use, online templates and designs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028683983.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |





























