Avery&Reg Clean Edge Business Cards 2 X 35 Glossy 200 (08859)
Login to View Prices
Averyยฎ Clean Edge Business Cards, 2โณ x 3.5โณ , Glossy, 200 (08859) โ 110 Brightness โ 8 1/2โณ x 11โณ โ 83 lb Basis Weight โ 227 g/mยฒ Grammage โ Glossy โ 200 / Pack โ Heavyweight, Rounded Corner, Smooth Edge, Jam-free, Smudge-free, Double-sided, Printable
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Business Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Surface Finish | Glossy |
| Basis Weight | 83 lb |
| Grammage | 227 g/m² |
| Product Color | White |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Brightness | 110 |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Printable |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Clean Edge Business Cards, 2" x 3.5", Glossy, 200 (08859) |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Line | Clean Edge |
| Application/Usage | Coupon |
| Manufacturer Part Number | 8859 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Create custom business cards with no perforations. Patented Clean Edge technology ensures that cards snap apart with smooth, nonperforated edges. High-quality, heavyweight cardstock is coated on both sides for vibrant color and sharp text. Print on both sides. Use the back of the card for maps, directions, product/price lists, appointment reminders, coupons, photos, calendars and more. Sheets of business cards are compatible with any inkjet printer. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018358971.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Weight (Approximate) | 1 lb |





