Avanti RM4416B 4.4 cubic foot Refrigerator – 4.40 ft� – Manual Defrost – Reversible – 4.40 ft� Net Refrigerator Capacity – 120 V AC – 228 kWh per Year – Black – Built-in
Additional information
| Brand | Avanti Products |
|---|---|
| Product Type | Refrigerator/Freezer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Parts and Labor</p> |
| Net Total Capacity | 4.40 ft� |
| Refrigerant | R-600a |
| Thermostat | Analog |
| Net Refrigerator Capacity | 4.40 ft� |
| Door Type | Reversible |
| Installation Type | Built-in |
| Number Of Refrigerator Shelves | 2 |
| Refrigerator Compartment Type | Bin |
| Energy Consumption Per Year | 228 kWh |
| Number Of Refrigerator Door B | 3 |
| Energy Star | Yes |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Style | Undercounter |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2033-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 19.3" |
| Depth | 22" |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Brand Name | Avanti |
| Features | Leveling Legs |
| Manufacturer | Avanti Products |
| Product Model | RM4416B |
| Product Name | RM4416B 4.4 cubic foot Refrigerator |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | RM4416B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>When space is at a premium, this compact refrigerator is the perfect companion. With a 4.4 cubic foot capacity, this refrigerator is capable of storing your items conveniently in a compact design. Slide-out glass shelves provide easy access to your items. Keep items frozen in the full-width freezer department. Recessed door handle and space-saving flat back design let you conveniently put this item in tight locations. Compact refrigerator also features a reversible door that swings to the right or left, interior light and adjustable leveling legs. The door also stores up to six 12 oz. cans, 2-liter bottle, gallon-size jug and more. Refrigerator is ADA compliant and Energy Star qualified.</p> |
| Material Details | <p>Glass Shelf</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 52 lb |











