AutoMax 200C Auto Feed Cross-Cut Shredder, 200 Auto/10 Manual Sheet Capacity
Login to View Prices
Automatic shredding for personal use and enhanced productivity. It shreds up to 200 sheets automatically or up to 10 sheets manually into 5/32″ x 1-1/2″ cross-cut particles (Security Level P-4). Maximum run time: 25 minutes on/20 minutes off. AccuFeed™ System provides fast automatic shredding. Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs. SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces. The energy saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity. Innovative touch screen with back-lit LEDs and a convenient 8.5-gallon pull-out bin. For 1 user.Package Includes: Manual; 0.5 oz Oil Sample; (3) Bags; Casters
Additional information
| Weight | 19.6910 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.19 × 20.00 × 13.63 in |
| Shredder Type | 10 Manual Cross-Cut |
| Sheet Capacity | 10 Manual |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Recommended Shred Bags 1 | Fellowes® 36053 |
| Daily Usage Level | Medium |
| Wastebin Capacity | 8.5 gal |
| Shredder Run Time | 25 min On/20 min Off |
| Horsepower | 0.64 hp |
| Width | 13.63" |
| Height | 22.19" |
| Throughput (Sheets X Speed) | 2,200 |
| Model Name/Number | AutoMax™ 200C |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Depth | 20" |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Green Information | Energy-saving Sleep Mode. |
| Jam Free Feature | Auto Reverse |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1 1/2" |
| Wastebin Included | Yes |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Specialty Shredding | Staples |
| Jam Prevention | Yes |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 11 ft/min |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Color(s) | Black |
| Package Includes | Casters |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Separate Slots | No |
| Throat Width | 9" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043859676118 |
| MPN | 4653501 |
| Brand | Fellowes® |
















Reviews
There are no reviews yet.