At-A-Glance Watercolors Monthly Wall Calendar – Medium Size – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 15″ x 12″ White Sheet – 1.75″ x 2″ Block – Wire Bound – Multi – Paper, Cardboard – 12″ Height x 15″ Width – Reference Calendar, Appointment Schedule, Hanging Loop, Bleed Resistant, Unruled Daily Block – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 15" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Environmental Certification | SFI |
| Size Standard | Medium |
| Sheet Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Block Height | 1.75" |
| Block Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Sheet Color | White |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Multi |
| Product Material | Cardboard |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0% Paper |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15" |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Features | Unruled Daily Block |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Watercolors Monthly Wall Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Watercolors |
| Manufacturer Part Number | PM91707 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Monthly wall calendar offers a colorful addition to your desktop with a beautiful watercolor design in a different color each month. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes unruled daily blocks (2" x 1-7/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, holidays, and past and future months reference. Wall calendar has wire binding and a backboard made of cardboard for easy hanging.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Qty | 12 |
At-A-Glance Watercolors Monthly Wall Calendar – Medium Size – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 15″ x 12″ White Sheet – 1.75″ x 2″ Block – Wire Bound – Multi – Paper, Cardboard – 12″ Height x 15″ Width – Reference Calendar, Appointment Schedule, Hanging Loop, Bleed Resistant, Unruled Daily Block – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 15" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Environmental Certification | SFI |
| Size Standard | Medium |
| Sheet Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Block Height | 1.75" |
| Block Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Sheet Color | White |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Multi |
| Product Material | Cardboard |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0% Paper |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15" |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Features | Unruled Daily Block |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Watercolors Monthly Wall Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Watercolors |
| Manufacturer Part Number | PM91707 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Monthly wall calendar offers a colorful addition to your desktop with a beautiful watercolor design in a different color each month. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes unruled daily blocks (2" x 1-7/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, holidays, and past and future months reference. Wall calendar has wire binding and a backboard made of cardboard for easy hanging.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









