At-A-Glance Monthly Wall Calendar – Medium Size – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Week Single Page Layout – 15″ x 12″ White Sheet – 2″ x 1.75″ Block – Wire Bound – Paper, Chipboard – Hanging Loop, Ruled Daily Block, Easy to Read, Reference Calendar – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 15" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Size Standard | Medium |
| Sheet Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Block Height | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Block Width | 1.75" |
| Single Page Layout | 1 Week |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Sheet Color | White |
| Julian Dates | Yes |
| Product Material | Chipboard |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Features | Reference Calendar |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Monthly Wall Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | PM828 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>On your desk or on the wall, this monthly calendar will help keep you up-to-date all year long. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes a 12-month calendar reference along the bottom, Sunday-through-Saturday scheduling, daily blocks (2" x 1-3/4"), count of days/days remaining, and federal holidays highlighted in red. Calendar pages are printed in blue and red ink. Use the eyelet at the top of the wire binding to hang the wirebound wall calendar.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
At-A-Glance Monthly Wall Calendar – Medium Size – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 15″ x 12″ White Sheet – 1.50″ x 1.50″ Block – Wire Bound – Paper – 15″ Height x 12″ Width – Appointment Schedule, Unruled Daily Block, Notes Area, Holiday Listing, Hanging Hole, Lightweight, Sturdy, Event Planning Sheet, Bleed Resistant, Reference Month – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 15" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Size Standard | Medium |
| Sheet Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Block Height | 1.50" |
| Block Width | 1.50" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Sheet Color | White |
| Julian Dates | No |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15" |
| Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Features | Reference Month |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Monthly Wall Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | PM8M28 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stay on top of every deadline, appointment and event this year using the Monthly Wall Calendar. Clean design makes it easy to keep all of your plans in focus and on track. High-quality paper features superior ink bleed-resistance for a premium writing experience. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format offers unruled daily blocks (1-1/2" x 1-1/2"), Sunday-to-Saturday schedule, notes space, holidays and past and future months reference. Twin-wire binding with built-in hanging loop is lightweight yet sturdy for dependable display.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
At-A-Glance Monthly Wall Calendar – Medium Size – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 12″ x 17″ Sheet Size – 2.44″ x 1.56″ Block – Wire Bound – White – Paper – Ruled Daily Block, Planning Sheet, Schedule Section, Bleed Resistant Paper, Holiday Listing, Printed, Eyelet, Hanging Loop – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Size Standard | Medium |
| Sheet Height | 17" |
| Block Height | 2.44" |
| Block Width | 1.56" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Ink Color | Red/Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Features | Hanging Loop |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Monthly Wall Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | PM22822 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Loaded with room for scheduling, this monthly wall calendar is perfect for planning significant events and activities over the course of the year. Planning pages cover a full year from January through December to provide a big-picture view of your schedule. High-quality paper features superior ink bleed-resistance. One-page-per-month format includes a 12-month calendar reference, ruled daily blocks, count of days/days remaining and federal holidays highlighted in red for easy identification. Wire-bound wall calendar has a contemporary design with plenty of writing space and a full chipboard back. Calendar is printed in blue and red ink on quality paper. Use the eyelet at the top to hang.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













