Arsenal 5973 Hoist Bucket with D-Rings – Large Size – 99.21 lb Capacity – Gray – Nylon, Synthetic Leather, Steel, Tarpaulin, Alloy Steel, Nickel Plated – 1Each – Multipurpose
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Bag |
| Closure Type | Zipper |
| Size Standard | Large |
| Product Color | Gray |
| Bag Height | 17" |
| Roll Diameter | 12.50" |
| Product Material | Nickel Plated |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Arsenal |
| Features | Accessory Pocket |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 5973 |
| Product Name | 5973 Hoist Bucket with D-Rings |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 15973 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>5973 Hoist Bucket with D-Rings and Zipper Top hoists tools and equipment while working at heights for construction. Effortlessly hoist this bucket with the zinc-plated, alloy steel, D-ring attachment on handle. Two anchoring D-rings provide an extra layer of support for heavy equipment. Not only is this a hoisting bucket but it is also a tool bag thanks to the heavy-duty YKK zipper closure. Zipper creates a tool bag element that safely stores equipment while also granting easy access to contents when needed. Made primarily of 1200D nylon, a 840D nylon zippered top and synthetic leather bottom, this bucket can withstand rigorous work. Plastic-molded top ring provides in/out access to look inside and grab equipment. Patented, nickel-plated, storm drain increases ventilation. Interior pocket supplies separate compartment for content. Bucket is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Weight Capacity | 99.21 lb |












