Arsenal 5215 Trauma Bag, Large, 12 x 19 x 8.5, Blue
Login to View Prices
1390 in stock
The Arsenal 5215 Large First Responder Bag is built to carry basic life support supplies and oversized specialized medical devices in on-the-go situations where first aid is needed. Built tough to withstand harsh conditions, the exterior is made with 600D polyester for long-lasting use while transporting heavy supplies. This medic trauma duffel bag features a large storage space with collapsible internal dividers that can be used for customized organization or removed to fit larger-sized medical devices. Two zippered side pockets and 19 webbed storage loops offer additional storage for quick access to first aid supplies. A padded shoulder strap and top grab handle make for easy transport in a rapid response situation. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions. First aid supplies not included.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 3.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 15.50 × 4.00 in |
| Global Product Type | First Responder Bags |
| Width | 12" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Compartments | 3 |
| Height | 8.5" |
| Closure Type | Zipper |
| Wheels | No |
| Locking (Yes/No) | No |
| Telescoping Handle | No |
| Belt Loop | No |
| Carrying Handle | Yes |
| For Use With | First Responder Gear |
| Special Features | Capacity: 28 L |
| Material(s) | Polyester |
| Color Family | Blue |
| Checkpoint Friendly | No |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Depth | 19" |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476134374 |
| MPN | 13437 |
| Brand | ergodyne® |














Reviews
There are no reviews yet.