Arsenal 5008 Fire + Safety Gear Bag, 16 x 31 x 15.5, Red
Login to View Prices
325 in stock
The Arsenal 5008 Firefighter Turnout Bag is designed to organize and haul bulky firefighter gear, work gear, tower climber safety equipment and more. Built tough to withstand harsh conditions, the exterior is made with durable 1,000D polyester and a reinforced water-resistant tarpaulin-reinforced bottom to keep gear dry and protected. The main clamshell compartment is large enough to store firefighter gear and boots, while the zippered side pouch can hold a firefighter helmet, safety hard hat or SCBA mask. A padded shoulder strap and top handle makes it comfortable to transport heavy gear, while multiple handles around the sides allow for quick loading and unloading no matter which way the bag is faced. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions. The heavy-duty work duffel bag is ideal for protecting and transporting daily use gear, particularly for volunteer firefighters, EMS medical personnel, tower safety climbers and more.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 5.8800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.00 × 18.00 × 4.00 in |
| For Use With | Turnout Gear |
| Global Product Type | First Responder Bags |
| Number of Compartments | 2 |
| Height | 15.5" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Depth | 31" |
| Closure Type | Zipper |
| Wheels | No |
| Locking (Yes/No) | No |
| Telescoping Handle | No |
| Belt Loop | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Length | 31" |
| Width | 16" |
| Color(s) | Red |
| Material(s) | Polyester |
| Color Family | Red |
| Checkpoint Friendly | No |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Inner Width | 16" |
| Inner Height | 15.5" |
| Inner Depth | 31" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476130185 |
| MPN | 13018 |
| Brand | ergodyne® |














Reviews
There are no reviews yet.