Archer AX1500 Wireless and Ethernet Router, 5 Ports, Dual-Band 2.4 GHz/5 GHz
Login to View Prices
TP-LINK Archer AX1500 brings the Wi-Fi 6 technology to your home without breaking the bank. Upgrading your router to Archer AX1500 means faster speeds, greater capacity, reduced latency, and more for an overall superior Wi-Fi network. Add more Wi-Fi devices to your network without dragging the performance, as Archer AX1500 with Wi-Fi 6 builds a more efficient network that increases the average throughput by four times and serves more devices. Four high-gain antennas and beamforming transmit Wi-Fi signals to every corner of your home and concentrate signals strength towards connected devices. Wi-Fi 6 adjusts the bandwidth of sub-channels, making signals clearer and ensuring larger coverage. Every click you make responds quicker. A 1.5GHz triple-core CPU handles data throughput up to multi-gigs and minimizes the latency within your home network, delivering you a smooth experience. Access control establishes a whitelist or blacklist to allow or restrict certain devices to access the Internet. Features SPI firewall, IP and MAC address binding. Measures 1.5″h x 10.2″w x 5.3″d.Package Includes: Power Adapter; RJ45 Ethernet Cable; Quick Installation Guide
Additional information
| Weight | 1.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 9.60 × 2.90 in |
| Global Product Type | Routers |
| Network Types | 802.11ax Wireless |
| Frequency | Dual-Band 2.4 GHz/5 GHz |
| Ship Class Code | H |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Package Includes | Quick Installation Guide |
| Number of Ports | 5 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds RoHS Standards |
| Transfer Rate | Up to 1.5 Gbps |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 840030700323 |
| MPN | ARCHER AX1500 |
| Brand | TP-Link |
















Reviews
There are no reviews yet.