ARC Adjustable-Height Table, Rectangular, 36″ x 72″ x 30 to 42″, Gray Walnut Top, Silver Base
Login to View Prices
Versatile, all purpose table was designed for flexible work spaces and can be utilized in all areas of the office where communication and collaboration take place. Perfectly suited for use as a workstation, in meeting/conference rooms or in lounges and cafes. Ergonomically healthy option to sit, stand, or lean which supports a more active work posture. Multiple height positions at pre-set 3″ increments with spring button clips. 1 1/8″ thick melamine top with square T-mold edging. Durable powder coated steel base with adjustable glides.
Additional information
| Weight | 96.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 77.00 × 41.00 × 8.50 in |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Height (Max) | 42" |
| Overall Width | 36" |
| Ship Class Code | F |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| Edge Detail Profile | T-Mold Edge |
| Base Color | Silver |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height (Min) | 30" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Base/Leg Material | Powder Coated Steel |
| Top Material | Melamine Laminate |
| Maximum Weight Capacity | Supports Up to 225 lb (evenly distributed) |
| Base Type | Tubular Arch Base |
| Overall Depth | 72" |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Color | Gray Walnut |
| Color Family | Gray |
| Top Thickness | 1.13" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 674785693254 |
| MPN | 69325 |
| Brand | Iceberg |











Reviews
There are no reviews yet.