APC Smart-UPS RT 20000VA Tower/Rack Mountable UPS – 20000VA/16000W – 4.9 Minute Full Load – 1 x Hard Wire 3-wire (2PH + G), 4 x NEMA L6-20R, 2 x NEMA L6-30R
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number Of Batteries | 4 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.30 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.90 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Mercury Free | Yes |
| Number Of Battery & Surge Out | 6 |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-30R |
| Height | 21" |
| Width | 17" |
| Depth | 30.4" |
| Bypass Switch | External (Optional) |
| Certifications & Standards | 1778-01-01T05:50:36.000Z |
| Product Series | RT |
| Rack Height | 12U |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Input Current | 114 A |
| Load Capacity | 20 kVA/16 kW |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS RT 20000VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Product Line | Smart-UPS |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Manufacturer Part Number | SURT20KRMXLT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Smart-UPS RT 20000VA Tower/Rack Mountable UPS provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. The entire Smart-UPS On-Line family provides value to customers with demanding power environments, including very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1013198026.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS RT 20000VA Tower/Rack Mountable UPS </li><li>CD with software</li><li>Rack mounting support rails</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>User manual</li><li>Web/SNMP management card</li> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Software Included | PowerChute Management Software |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Weight (Approximate) | 546.15 lb |










