APC Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS – 8.3 Minute – 15kVA – SNMP Manageable
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Receptacle Type | IEC Jumper |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number Of Batteries | 4 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Spill Proof |
| Number Of Battery & Surge Out | 21 |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 2 x IEC Jumper |
| Height | 21" |
| Width | 17" |
| Depth | 30.4" |
| Bypass Switch | External (Optional) |
| Product Series | RT |
| Rack Height | 12U |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire |
| Dataline Protection | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Load Capacity | 15 kVA |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS |
| Modular Slots | SmartSlot |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Overload Protection | Yes |
| Product Line | Smart-UPS |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Manufacturer Part Number | SURT15KRMXLI |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS has the ability to be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands of business-critical systems.</p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS </li><li>CD with software</li><li>Rack mounting support rails</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>User manual</li><li>Web/SNMP management card</li> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul><li>Multi-function LCD status and control console</li><li>Audible and visible alarms : configurable delays</li></ul><p><b>Output Voltage Note:</b></p><ul><li>Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage</li></ul> |
| Output Voltage | 230 V AC |








