- Hot Swap Batteries
- Plug-and-Play installation
- Has higher capacity compared to other lead-acid batteries
- Once installed, it requires low maintenance
Additional information
| Weight | 5.7100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.90 × 3.70 × 2.60 in |
| Maximum Operating Temperatu | 104°F (40°C) |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Product Type | Battery Unit |
| Additional Warranty Informa | 2 years repair or replace |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Package Contents | <li>Replacement Battery Cartridge #17 </li><li>All required connectors</li><li>Battery recycling guide</li><li>Installation guide</li><li>Reusable packaging</li> |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmental Certification | RoHS |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Hot Swappable | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | RBC17 |
| Brand | APC by Schneider Electric |












Reviews
There are no reviews yet.