APC by Schneider Electric Smart-UPS X 1920 VA Tower/Rack Mountable
Login to View Prices
Marketing Information from the Manufacturer
- Cold-start capable – Provides temporary battery power when the utility power is out.
- Boost and Trim Automatic Voltage Regulation (AVR) – Gives higher application availability by correcting low and high voltage conditions without using the battery (not available on all models).
- Battery failure notification – Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance
- Automatic self-test – Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced.
- Automatic restart of loads after UPS shutdown – Automatically starts up the connected equipment upon the return of utility power.
- Auto recognition of external batteries – UPS recognizes when external battery packs are attached and automatically adjusts runtime.
- Audible alarms – Provides notification of changing utility power and UPS power conditions
- APC USB communications – Enables communications with SMX, SMT, SRT and SURTD Smart-UPS models using historical APC proprietary USB usages.
- Adjustable voltage-transfer points – Maximizes useful battery life by widening the input voltage window or tightening the output voltage regulation.
- Adjustable voltage sensitivity – Provides the ability to adapt the UPS for optimal performance in specific power environments or generator applications.
Additional information
| Weight | 84.7700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.30 × 17.00 × 3.30 in |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Load Capacity (VA) | 1920 VA |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Cord Length | 8 ft |
| Number of Battery & Surge O | 7 |
| Product Series | X |
| Additional Warranty Informa | 3 years repair or replace (excluding battery) and 2 years for battery |
| Product Line | Smart-UPS |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Typical Battery Recharge Ti | 3 Hour |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Backup/Run Time (Half Load) | 28 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 11 Minute |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Addres | |
| Rack Height | 2U |
| Load Capacity (Watt) | 1800 W |
| Receptacle Type | NEMA 5-20P |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Model | SMX2000RMLV2UNC |
| Package Contents | <li>Smart-UPS X 1920 VA Tower/Rack Mountable </li><li>CD with software</li><li>Documentation CD</li><li>Installation guide</li><li>Network management card</li><li>Rack mounting brackets</li><li>Rack mounting hardware</li><li>Rack mounting support rails</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>USB cable</li> |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L5-20R,3 x NEMA 5-15R,3 x NEMA 5-20R |
| Input Voltage | 120 V |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Hot Swappable | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | SMX2000RMLV2UNC |
| Brand | APC by Schneider Electric |
















Reviews
There are no reviews yet.