Apc by Schneider Electric Smart-Ups Smt1000i 1000 Va Tower Ups
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT1000I 1000 VA Tower UPS – Tower – 6 Minute Stand-by – 230 V AC Output – Sine Wave – USB
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| USB | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 21 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Number Of Battery & Surge Out | 10 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Philippines |
| Height | 8.5" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 17.3" |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Emergency Power OFF | Optional |
| Form Factor | Tower |
| Load Capacity | 1000 VA/670 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SMT1000I |
| Product Name | Smart-UPS SMT1000I 1000 VA Tower UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Manufacturer Part Number | SMT1000I |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Award-winning Smart-UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in either traditional tower or rack-optimized convertible form factor. Included PowerChute management software provides IT administrators the comfort of safe system shutdown and advanced UPS management.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS SMT1000I 1000 VA Tower UPS </li><li>CD with software</li><li>Documentation CD</li><li>Installation guide</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>USB cable</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Weight (Approximate) | 41.58 lb |







