Apc by Schneider Electric Back-Ups Pro External Battery Pack (for 1500va Back-Ups Pro Models)
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Back-UPS Pro External Battery Pack (for 1500VA Back-UPS Pro models) – 24 V DC – Lead Acid – 4 Year Minimum Battery Life – 6 Year Maximum Battery Life
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | External Battery Pack |
| Additional Warranty Informati | 3 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Battery Energy | 372 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Mercury Free | Yes |
| Product Color | Black |
| Height | 11.9" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 15" |
| Certifications & Standards | T�V |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | <p><b>APC Back-UPS RS/XS 1500VA UPS:</b></p><ul><li>BR1500</li><li>BR1500G</li><li>BR1500GI</li><li>BR1500I</li><li>BX1500</li></ul> |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | BR24BPG |
| Product Name | Back-UPS Pro External Battery Pack (for 1500VA Back-UPS Pro models) |
| Manufacturer Part Number | BR24BPG |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018130817.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">Marketing Information from the Manufacturer</a></p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Back-UPS Pro External Battery Pack (for 1500VA Back-UPS Pro models) </li><li>User manual</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Weight (Approximate) | 29.54 lb |











