Apc by Schneider Electric Back-Ups 650va Desktop Ups
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Back-UPS 650VA Desktop UPS – Tower – 1 Day Recharge – 3 Minute Stand-by – 110 V AC Input – 120 V AC Output – Stepped Sine Wave – USB – 8 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Standby UPS |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| USB | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Number Of Battery & Surge Out | 8 |
| Typical Battery Recharge Time | 1 Day |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Sound Emission (A Weighted) | 45 dB(A) |
| Cord Length | 5 ft |
| Height | 3.5" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 11.9" |
| Alarm | On Battery |
| Certifications & Standards | <ul><li>CSA C22.2. � 107.1</li><li>FCC Part 15 Class B</li><li>FCC Part 68</li><li>NOM</li><li>TUV-C</li><li>UL 1778</li><li>UL 1449</li></ul> |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Dataline Protection | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Form Factor | Tower |
| Input Current | 12:00 AM |
| Load Capacity | 650 VA/390 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS 650VA Desktop UPS |
| Product Line | Back-UPS |
| Surge Energy Rating | 390 J |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Manufacturer Part Number | BE650G1-LM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They're available in 'tower' or 'floor' styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connected. |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Back-UPS 650VA Desktop UPS </li><li>USB cable</li><li>User manual</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb |
Apc by Schneider Electric Back-Ups 650va Desktop Ups
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Back-UPS 650VA Desktop UPS – Tower – 1 Day Recharge – 3 Minute Stand-by – 110 V AC Input – 120 V AC Output – Stepped Sine Wave – USB – 8 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Standby UPS |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| USB | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Number Of Battery & Surge Out | 8 |
| Typical Battery Recharge Time | 1 Day |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Sound Emission (A Weighted) | 45 dB(A) |
| Cord Length | 5 ft |
| Height | 3.5" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 11.9" |
| Alarm | On Battery |
| Certifications & Standards | <ul><li>CSA C22.2. � 107.1</li><li>FCC Part 15 Class B</li><li>FCC Part 68</li><li>NOM</li><li>TUV-C</li><li>UL 1778</li><li>UL 1449</li></ul> |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Dataline Protection | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Form Factor | Tower |
| Input Current | 12:00 AM |
| Load Capacity | 650 VA/390 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS 650VA Desktop UPS |
| Product Line | Back-UPS |
| Surge Energy Rating | 390 J |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Manufacturer Part Number | BE650G1-LM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They're available in 'tower' or 'floor' styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connected. |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Back-UPS 650VA Desktop UPS </li><li>USB cable</li><li>User manual</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb |






