Anti-Viral Facial Tissue, 3-Ply, White, 55 Sheets/Box, 27 Boxes/Carton
Login to View Prices
Each eight-tab pre-collated set includes seven of the most popular medical index titles used today, plus one writable tab. Made of sturdy 90 lb. stock. Tabs are reinforced with tear-proof colored Mylar. Tab titles include: Correspondence (orange), History & Physical (blue), Hospital (red), Insurance (brown), Lab/X-Ray (green), Miscellaneous (pink), Progress Notes (yellow) and white writable blank tab.
Additional information
| Weight | 9.6350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.88 × 13.75 × 13.81 in |
| Color Family | Manila |
| Tab Material(s) | Mylar® Reinforced Paper |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Punched/Unpunched | 3-Hole Punched |
| Tab Orientation | Side Tab |
| For Use With | Ring Binders |
| Tab Title Color(s) | Black |
| Special Features | Side Tab—0.5" tab extension. |
| Index Divider Form Quantity | 40 Sets |
| Tab Title(s) | Assorted Medical |
| Index Divider Size | 11 x 9 |
| Index Divider Style | Medical Chart Alpha |
| Tab Style | 8-Tab |
| Global Product Type | Printed Alpha Index Dividers |
| Index Divider Color(s) | Manila |
| Index Divider Material(s) | 90-lb Paper |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Tab Color(s) | Assorted |
| UPC | 036000545050 |
| MPN | 54505 |
| Brand | Tabbies® |




















Reviews
There are no reviews yet.