Angel Soft Professional Series Compact Premium Embossed Toilet Paper

Login to View Prices
Angel Soft Professional Series Compact Premium Embossed Toilet Paper – 2 Ply – 3.85″ x 4.05″ – 750 Sheets/Roll – 4.75″ Roll Diameter – White – Coreless, Embossed, Soft – For Bathroom – 36 Rolls Per Carton – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Container Type | Carton |
| Full Size | 3.85" x 4.05" |
| Rolls Per Container | 36 |
| Compatible Dispenser | <b>Georgia Pacific Dispensers:</b><br /> <ul> <li>50011</li> <li>50012</li> <li>50030</li> <li>50040</li> <li>56743</li> <li>56744</li> <li>56746</li> <li>56747</li> <li>56767</li> <li>56780</li> <li>56781</li> <li>56782</li> <li>56783</li> <li>56784</li> <li>56789</li> <li>56790</li> <li>56796</li> <li>56797</li> </ul> |
| Sheets Per Roll | 750 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 0.50" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% Fiber |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | USDA |
| Brand Name | Angel Soft Professional Series |
| Features | Soft |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Compact Premium Embossed Toilet Paper |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 19371 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Coreless, two-ply, premium embossed bathroom tissues is specifically designed to increase tissue capacity. It allows you to utilize a variety of dual roll or high-capacity, four-roll dispensing options or convert existing dispensers with the use of specially designed dispenser spindles. High capacity means less maintenance intervals and reduced risk of product runouts for improved patron satisfaction. Unique packaging of Angel Soft ps Compact bath tissue reduces inventory space required and makes storage and retrieval of product for refill much easier vs. standard tissue in large corrugated boxes. This cost-effective coreless tissue will satisfy all of your customer and employee needs. Angel Soft ps Compact offers the comfort of embossed, two-ply softness with reliable performance you can count on.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 4.75" |



