Waddell Reliant Display Cabinet
Login to View Prices
Waddell Reliant Display Cabinet
Waddell Reliant Display Cabinet – 48″ x 16″ x 80″ – 4 x Shelf(ves) – Sliding Door(s) – Durable, Adjustable Shelf, Lockable, LED Light – TAA Compliant
Additional information
| Weight | 12.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.20 × 8.50 × 8.40 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute26Name | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 2174WB-BZ-AK |
| Color Details | <ul><li>Natural Oak Base</li><li>White Back</li></ul> |
| Attribute1Name | Display Cabinet |
| Attribute2Name | Sliding |
| Attribute13Name | Dark Bronze |
| Attribute14Name | BIFMA |
| Attribute15Name | Waddell |
| Attribute11Name | 48" |
| Attribute20Name | Presentation |
| Attribute22Name | |
| Attribute16Name | LED Light |
| Attribute17Name | Waddell Furniture |
| Product Line | Reliant |
| Attribute27Name | 339 lb |
| Attribute23Name | Display your achievements or show off your decorative style using the Reliant Floor Display Case. Combine the strength and durability of the aluminum frame with a vinyl base to frame your memorabilia. Lighted design adds an extra level of visibility by illuminating your accomplishments and decorations. Sliding, tempered glass doors with built-in locks protect your items with enhanced security. Steel shelving hardware keeps your stacked, glass shelves in place. |
| Attribute24Name | <ul><li>Oak Veneer Base</li></ul> |
| Attribute25Name | <ul> <li>Reliant Display Cabinet</li> <li>4 x Half-length Shelves</li> <li>Lighted Cornice with Premium LED Strip Lights</li> </ul> |
| Attribute3Name | 4 |
| TAA Compliant | Yes |
| Attribute12Name | 16" |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1033585 |
| Brand | Waddell Furniture |
| product-type | Display Cabinet |
| door-type | Sliding |
| total-number-of-shelves | 4 |
| door-material | Tempered Glass |
| country-of-origin | United States |
| assembly-required | No |
| frame-material | Anodized Aluminum |
| height | 80" |
| width | 48" |
| depth | 16" |
| frame-color | Dark Bronze |
| certifications-standards | BIFMA |
| features | LED Light |
| manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| product-name | Reliant Display Cabinet |
| application-usage | Presentation |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Display your achievements or show off your decorative style using the Reliant Floor Display Case. Combine the strength and durability of the aluminum frame with a vinyl base to frame your memorabilia. Lighted design adds an extra level of visibility by illuminating your accomplishments and decorations. Sliding, tempered glass doors with built-in locks protect your items with enhanced security. Steel shelving hardware keeps your stacked, glass shelves in place. |
| material-details | <ul><li>Oak Veneer Base</li></ul> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| package-contents | <ul> <li>Reliant Display Cabinet</li> <li>4 x Half-length Shelves</li> <li>Lighted Cornice with Premium LED Strip Lights</li> </ul> |
| weight-approximate | 339 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.