Amrep Si-dry Silicone Lubricant
Login to View Prices
39 in stock
Groupe Lacasse Concept 400E Niagara Component – 72″ x 20″29″ , 1″ Top, 0.1″ Edge – 4 x Box, File Drawer(s) – Double Pedestal – Material: Thermofused Laminate (TFL) – Finish: Niagara
Additional information
| Weight | 12.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.20 × 8.50 × 8.40 in |
| Attribute2Name | GREENGUARD Gold |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Pedestal Type | Double |
| Attribute16Name | Edge Banding |
| Attribute12Name | No |
| Attribute23Name | <p>The Concept 400E Double Pedestal Credenza features clean, contemporary lines to give you a designer look that's both functional and attractive. Thermofused laminate resists scratches to keep the surface looking like new for longer. A pedestal with a box drawer and file drawer with suspension bars is located on the left and right side of the desk, and each pedestal includes a lock to prevent unauthorized access to your files (letter-size or legal-size). Built-in grommet makes it easy to run cords and cables to your electronic devices. Credenza with linear pull handles complements tables, returns, wardrobe storage units, bridge-returns, hutches, bookcases, storage units, desks, file units and pedestals from the Lacasse Concept 400E collection for virtually limitless configurations.</p> |
| Manufacturer Part Number | 4NF2072FA |
| Attribute1Name | Credenza |
| Dimensions | 0.1" Thickness – Edge |
| Product Material | Attribute7Value |
| Attribute22Name | |
| Attribute24Name | 1 Each |
| Attribute25Name | Lifetime |
| Attribute11Name | No |
| Product Name | Attribute18Value |
| Attribute3Name | 4 |
| Attribute20Name | Concept 400E |
| Country of Origin | Attribute9Value |
| File Size Supported | Letter/Legal |
| Product Color/Finish | Attribute8Value |
| Attribute13Name | ANSI/BIFMA |
| Attribute14Name | 4 |
| Style | Attribute10Value |
| Attribute15Name | Groupe Lacasse |
| Attribute17Name | Groupe Lacasse |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1033585 |
| Brand | Groupe Lacasse |















Reviews
There are no reviews yet.