Amrep Si-dry Silicone Lubricant
Login to View Prices
39 in stock
Lorell Ergomesh Nesting Chairs with Arms – Canyon Cordovan Antimicrobial Vinyl Seat – Black Mesh Back – Gray Metal Frame – Four-legged Base – Armrest – 2 / Carton
Additional information
| Weight | 12.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.20 × 8.50 × 8.40 in |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Seat Color | Canyon Cordovan |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute27Name | 8437426 |
| Attribute13Name | No |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Depth | 24" |
| Base Shape | Attribute10Value |
| Attribute28Name | |
| Attribute2Name | 4 |
| Attribute12Name | China |
| Width | Attribute18Value |
| Back Color | Attribute8Value |
| Attribute15Name | Yes |
| Attribute14Name | 0% |
| Attribute3Name | Antimicrobial Vinyl |
| Attribute29Name | <p>Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Mesh back, armrests and easy-clean seat upholstered in Antimicrobial Healthcare Vinyl offer comfortable seating. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a powder-coat finish for durability. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Attribute26Name | Ergomesh Nesting Chairs with Arms |
| Attribute20Name | Gray |
| Attribute24Name | Versatile |
| Arm Material | Attribute9Value |
| Attribute16Name | Metal |
| Attribute17Name | 37" |
| Attribute30Name | 2 / Carton |
| Attribute22Name | 275 lb |
| Back Material | Attribute7Value |
| Attribute25Name | Lorell |
| Attribute23Name | Lorell |
| Attribute1Name | Chair |
| Attribute11Name | Yes |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1033585 |
| Brand | Lorell |















Reviews
There are no reviews yet.