Amrep Si-dry Silicone Lubricant
Login to View Prices
39 in stock
KFI Stacking Chair – Polypropylene Seat – Polypropylene Back – Steel Frame – Four-legged Base – Lime Green, White – 1 Each
Additional information
| Weight | 12.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.20 × 8.50 × 8.40 in |
| Attribute36Name | 1 Each |
| Attribute37Name | Lifetime |
| Recycled | No |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute17Name | Taiwan |
| Portability | Attribute18Value |
| Attribute23Name | 21.5" |
| Attribute12Name | Four-legged |
| Attribute13Name | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Attribute3Name | GREENGUARD Gold |
| Attribute24Name | 21.3" |
| Attribute2Name | 4 |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Width | 18" |
| Chair/Seat Type | Attribute7Value |
| Attribute20Name | Yes |
| Attribute33Name | 2300BKB14S08 |
| Attribute16Name | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Attribute35Name | <p>This comfortable Stacking Chair is the perfect fit for almost any application. Ergonomic, perforated back allows enhanced circulation while the radius conforms to your back for maximum comfort. Contoured, extra-wide seat pan and a 400 lb. weight capacity provide comfort and accommodate all sizes. Built-in ganging device allows continuous rows. It is perfect for reception areas, conference rooms or any multi-use application.</p> |
| Attribute15Name | White |
| Attribute14Name | Contoured |
| Back Material | Attribute9Value |
| Maximum Seat Height | Attribute8Value |
| Attribute11Name | 18.50" |
| Back Height | Attribute10Value |
| Attribute22Name | 31" |
| Attribute25Name | 400 lb |
| Attribute31Name | Kool |
| Attribute30Name | Stacking Chair |
| Attribute32Name | Multipurpose |
| Attribute27Name | Powder Coated Frame |
| Attribute26Name | KFI |
| Attribute29Name | 2300 |
| Attribute28Name | KFI Seating |
| Attribute1Name | Chair |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1033585 |
| Brand | KFI Seating |















Reviews
There are no reviews yet.