Ampad Gold Fibre Premium Rule Writing Pads – Letter – 50 Sheets – Watermark – Stapled/Glued – 0.34″ Ruled – 16 lb Basis Weight – Letter – 8 1/2″ x 11 3/4″ – Yellow Paper – Bleed-free, Micro Perforated, Chipboard Backing – 1 Dozen
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Sheet Type | Watermark |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Color | Yellow |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Glued |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Chipboard Backing |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Gold Fibre Premium Rule Writing Pads – Letter |
| Product Line | Gold Fibre |
| Manufacturer Part Number | 20020 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perforated writing pad is ideal for office and home use. Watermarked paper will not bleed through. Leatherlike, binding at top is stapled and glued. Extra-thick, chipboard back offers stiff support when writing. Sheets are microperforated for clean separation. Pad contains 50 legal/wide-ruled sheets of 16 lb. yellow paper. Each letter-size sheet has 11/32" line spacings and a 1-1/4" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |












