Ampad Gold Fibre Legal Rule Retro Writing Pads – 50 Sheets – Wire Bound – 0.34″ Ruled – 20 lb Basis Weight – 8 1/2″ x 11 3/4″ – Ivory Paper – Micro Perforated, Easy Tear, Chipboard Backing, Heavyweight – 4 / Pack
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Sheet Color | Ivory |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Gold Fibre Legal Rule Retro Writing Pads |
| Product Line | Gold Fibre |
| Manufacturer Part Number | 20011 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Vintage-inspired writing pads offer a classic appeal and decorative binding. Each pad contains 50 ruled sheets of 20 lb. paper. Each legal/wide-ruled sheet has 11/32" line spacings and a 1-1/4" left margin. Microperforations allow easy tear-out. Writing pad features a 60 point, chipboard back for writing support.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |












