Ampad Evidence Glue – Top Ruled Pads – Letter – 50 Sheets – Glue – Narrow Ruled Margin – 15 lb Basis Weight – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 0.18″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – Padded, Sturdy Back, Chipboard Backing, Easy Tear, Smooth Edge, Rigid – 12 / Pack
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Margin Rule Type | Narrow Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | Mexico |
| Binding Type | Glue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.18" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Rigid |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Evidence Glue – Top Ruled Pads – Letter |
| Manufacturer Part Number | 21118 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Glue-top pad offers a sturdy chipboard backer and high-quality paper. Sheets are secured at the top with adhesive so sheets will stay securely inside the pad. Sheets tear off easily with a clean smooth edge. Each 15 lb. sheet with no margin is narrow-ruled for neater notes. Backing is made of rigid, 28 point chipboard for writing support. Pad contains 50 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |











