10-TON CAPACITY ACHIEVED AT 200-PSI AIR SUPPLY. LOW HEIGHT 18″” TO HIGH HEIGHT WITH ALL EXTENSIONS USED 52″”. HEAVY-DUTY AIR VALVE OFFERS ACCURATE LIFT CONTROL. REMOVABLE “”T”” HANDLE FOR EASY STORAGE. EXTENSION TUBES OFFER MULTIPLE LIFTING AND LOCKING POSITIONS. 12″” LIFT TRAVEL. LARGE DIAMETER RUBBER TREAD WHEELS. SHIP WT. 172LBS. THIS AIR LIFT JACK IS DESIGNED FOR LIFTING AND SUPPORTING TRAILERS LARGE TRUCKS BUSES FARM INDUSTRIAL AND CONSTRUCTION EQUIPMENT. 1 YEAR LIMITED WARRANTY.
Additional information
| Weight | 125.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.00 × 25.00 × 9.00 in |
| Fob Origin | MI |
| Hazmat Indicator | N |
| Proposition65 Key CA | Y |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| UNSPSC | 27121817 |
| Truck Parcel | TRUCK |
| Country of Origin | CN |
| UPC | 874015000498 |
| MPN | 3400A |
| Brand | Sellstrom Mfg Co |






Reviews
There are no reviews yet.