AMD EPYC 9004 (4th Gen) 9554 Tetrahexaconta-core (64 Core) 3.10 GHz Processor
Login to View Prices
AMD EPYC 9004 (4th Gen) 9554 Tetrahexaconta-core (64 Core) 3.10 GHz Processor – 256 MB L3 Cache – 64-bit Processing – 3.75 GHz Overclocking Speed – Socket SP5 – 360 W – 128 Threads
- The processor features Socket SP5 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for your convenience and optimal usage
- Tetrahexaconta-core (64 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 4th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 256 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
Additional information
| Processor Manufacturer | AMD |
|---|---|
| Thermal Design Power | 360 W |
| Product Model | 9554 |
| Overclocking Speed | 3.75 GHz |
| Integrated Graphics | No |
| 64-bit Processing | Yes |
| Product Type | Processor |
| Product Series | 9004 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| L3 Cache | 256 MB |
| Processor Threads | 128 |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Clock Speed | 3.10 GHz |
| Product Line | EPYC |
| Processor Core | Tetrahexaconta-core (64 Core) |
| MPN | 100-000000790 |
| Brand | AMD |












Reviews
There are no reviews yet.